
Vlasac (lat. Allium schoneoprasum) je višegodišnja biljka koja spada u porodicu lukova. Često se koristi kao aromatični dodatak jelima. To je otporna biljka koja odlično podnosi hladnoće, a raste i do 20 cm u visinu. Jednostavno ga je za prepoznati u prirodi, pomalo podsjeća na običnu travu, ali je prepoznatljiv prema cjevastim listovima i u vrijeme cvatnje ljubičastim cvjetovima, a da budete dodatno sigurni, protrljajte njegove listove kroz dlanove i osjetit ćete miris luka, iz tog razloga vlasac nazivaju još i divlji luk.
Vlasac možete koristiti svjež, tek ubran, ali ga možete zamrznuti, kao i sušiti.
Nutritivni sastav (jedna jušna žlica):
- 1 kalorija
- Manje od jednog grama ugljikohidrata, proteina i masti
- 3% preporučene dnevne doze vitamina A i C
- 9 miligrama kalija, 2 miligrama fosfora i 3 miligrama kalcija
- 1 miligram magnezija, 3 mikrograma folata i 6,4 mikrograma vitamina K
- Kolin
Osim toga vlasac sadrži i sumporne i fenolne komponente, flavonoide, saponine i steroidne glikozide.

Vlasac i pčele
Vrijeme cvatnje traje od 5. do 8. mjeseca, a cvjetovi su prekrasne ljubičaste boje. Privlačan je pčelama, iako ne pripada u biljke koje daju visoki prinos nektara u ljetnom periodu u bogatstvu flore pčele rado posjećuju i vlasac te je čest gost na njegovim cvjetovima prikupljajući nektar, ali i pelud.
Ljekovito svojstvo vlasca
Iz tog razloga svog bogatog sastava vlasac djeluje protuupalno, antioksidativno i antiproliferativnog. S toga je preporuka koristiti ga kao dodatak brojnim jelima u redovnoj prehrani, a u prirodi ga slobodno konzumirati svjež, nepripremljen, naravno ukoliko niste alergični na luk.
Izvori:
0 Comments